Počet výsledků: 10

Otevřít filtraci

Prenatální vývoj je vývoj dítěte před narozením, tzn. v děloze matky. Viz také prenatální.

Prenatální diagnostika je proces stanovení diagnózy u dosud nenarozeného dítěte (plodu), které se nachází v děloze matky. Obvykle se jedná o několik po sobě jdoucích metod prenatálního vyšetření. Viz také prenatální, diagnostika.

Prenatální znamená „před narozením“. Příklady: prenatální diagnostika – diagnostika (některých vrozených vývojových vad) ještě před narozením, prenatální vývoj – vývoj dítěte v děloze matky, apod. Viz také pre- a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz prenatální.

Prenatální vyšetření je jakékoli vyšetření, které se používá k odhalení některých genetických vad nebo vrozených vývojových vad nenarozeného dítěte (plodu). Prenatální diagnostika se zaměřuje zejména na takové vady, které jsou buď neslučitelné se životem, nebo by snížily kvalitu života dítěte do takové míry, že by rodiče mohli dát přednost interrupci. Konkrétní příklady prenatálních vyšetření jsou amniocentéza, odběr choriových klků či kordocentéza. Viz také prenatální.

Dispenzární prenatální péče je zdravotní péče, která je poskytována těhotným ženám v průběhu celého těhotenství. Většina zdravotních služeb, které žena v tomto životním období potřebuje, je v České republice standardně hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Jinými slovy, standardní dispenzární prenatální péče je hrazena zdravotní pojišťovnou. Podle zdravotních potřeb a rizik těhotné ženy se rozsah poskytované péče může v jednotlivých případech lišit. O míře rizika rozhodují ošetřující lékaři, a to na základě anamnestických údajů a klinického vyšetření. Viz také dispenzární péče, prenatální, zdravotní péče.

Vrozené vývojové vady vznikají v důsledku genetických poruch nebo působení vnějších vlivů během těhotenství. Mezi vnější vlivy se řadí zejména: onemocnění matky – zvláště pak virovými onemocněními, jako jsou např. zarděnky nebo příušnice, nebo i jinými nemocemi, jako je např. toxoplazmóza, nedostatek vitaminů, teratogenní látky – například vedlejší účinky léků, konzumace alkoholu, užívání drog, škodlivé fyzikální vlivy – například rentgenové a jiné ionizující záření. Závažnost vrozených vývojových vad se pohybuje od relativně snadno léčitelných (např. koňská noha) přes závažné (např. Treacher Collinsův syndrom) až po ty, které nejsou slučitelné se životem (např. pokud chybí nějaký životně důležitý orgán). Viz také vrozený, genetická porucha, vrozené srdeční vady.

Psychický vývoj je jiný název pro duševní vývoj. Viz také psychický, poruchy psychického vývoje.

Duševní vývoj neboli psychický vývoj je vývoj kognitivních, emočních, intelektuálních a sociálních dovedností, tedy vývoj „duševního“ fungování člověka v průběhu celého jeho života – od dětství až po stáří. Duševním vývojem člověka se zabývá vývojová psychologie. Viz také poruchy psychického vývoje.

Vývojová psychologie je podobor psychologie, který studuje duševní vývoj člověka v průběhu celého jeho života: od dětství až po stáří. Viz také psychologie.

Poruchy psychického vývoje je souhrnné označení pro skupinu duševních poruch, které jsou pozorovány již od dětství a mohou zahrnovat méně či více závažná postižení v různých oblastech. Používání pojmu „poruchy psychického vývoje“ se může u různých odborníků mírně lišit. Poruchy psychického vývoje v nejužším slova smyslu jsou vyjmenovány v kategorii F80–F89 v Mezinárodní klasifikaci nemocí (verze MKN-10). Podle tohoto výkladu se sem řadí specifické vývojové poruchy řeči a jazyka, specifické vývojové poruchy školních dovedností, specifické vývojové poruchy motorických funkcí, poruchy autistického spektra apod. V širším slova smyslu bývá někdy mezi poruchy psychického vývoje zahrnována ADHD, případně i antisociální chování či schizofrenie, která začíná v dětství a pokračuje po celý život. Poruchy psychického vývoje jsou přítomny od raného dětství. Většina z nich se s věkem dítěte zlepšuje, ale některé mohou vyústit v poruchy, které přetrvávají po celý život. Poměrně významnou roli hraje u poruch psychického vývoje genetická predispozice; postiženi bývají častěji chlapci než dívky. Viz také porucha, psychický vývoj.

Zobrazeno 1 až 10 z 10

Počet výsledků